Powrót do pierwotnych założeń – czyli apteki już nie przekształcisz

Konrad Dura        18 kwietnia 2017        Komentarze (0)

Ostatnio coraz częściej zgłaszają się do mnie właściciele aptek z pytaniem czy zdążą przekształcić się przed wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Nie jest łatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, szczególnie, że po raz kolejny tracimy grunt pod nogami.

W środę 5 kwietnia 2017 r. na 39 posiedzeniu Sejmu miały zostać przedstawiony i poddany pod głosowanie projekt nowelizacji  stawy Prawo farmaceutyczne z poprawkami przyjętymi przez komisję nadzwyczajną ds. deregulacji. Do głosowanie nie doszło, zaś kluby poselskie zgłosiły dodatkowe poprawki. W konsekwencji marszałek sejmu skierował projekt do dalszych prac w komisji. W trybie ekspresowym rozpatrzono poprawki na posiedzeniu komisji i już 7 kwietnia na posiedzeniu Sejmu przyjęto ustawę. Przegłosowany projekt odrzuca praktycznie wszystkie poprawki  istotne z punktu widzenia przekształceń, o których pisałem TUTAJ.

Przekształcenie gwarantujące zachowanie koncesji będzie dostępne jedynie dla spółek, w których udziałowcami/wspólnikami są wyłącznie farmaceuci, pod warunkiem, że w wyniku przekształcenia powstanie spółka jawna lub partnerska. Nie będzie można również przekształcić apteki w spółkę komandytową ani w spółkę z o.o. – czyli jedne z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności.

Oczywiście przepisy nowelizacji, nie wykluczają w ogóle możliwości przekształceń, a jedynie wyłączają działanie sukcesji generalnej w odniesieniu do koncesji i zezwoleń na prowadzenie apteki. Wydawało by się, że przedsiębiorca nadal będzie mógł przekształcić się w spółkę z o.o. czy komandytową, z tym że będzie musiał wystąpić ponownie o zezwolenie. Mając jednak na uwadze ograniczenia co do otwierania nowych aptek (kryteria ilości mieszkańców na aptekę i odległości pomiędzy aptekami) może to doprowadzić do zamknięcia prowadzonego przedsiębiorstwa – w końcu bez zezwolenia nie da się prowadzić apteki.

Obecnie ustawa nowelizująca została przekazana do Senatu, gdzie 19 kwietnia będzie rozpatrywana na posiedzeniach Komisji Zdrowia i Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. W zależności od wyników prac w komisjach, projekt może trafić pod obrady Senatu na posiedzenie 39, które będzie miało miejsce 20-21 kwietnia 2017 r.

Dla tych z Was, którzy liczą każdy dzień w oczekiwaniu na postanowienie sądu o rejestracji przekształcenia to dobra wiadomość. Jednak dla pozostałych przyjęcie projektu, nawet z opóźnieniem, oznacza pogrzebanie szansy na restrukturyzację.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: